konut_2839

Konutta KDV sınırı yüzde 8 olmalı

Ömer Faruk Çelik, “Beklentimiz konutlarda KDV oranının eski duruma döndürülmesi veya en azından üst sınırın yüzde 8 olması” dedi.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2016 yılında inşaat sektörü ve gayrimenkul faaliyetlerinden elde edilen GSYH’da yüzde 5 büyüme öngördüklerini, sektörün istihdamdaki payının da yarım puan artışla yüzde 8’lere yükselmesini beklediklerini söyledi. Konutder’in sektör değerlendirme toplantısında konuşan Çelik, “İnşaat ve gayrimenkul sektörü, imalat sanayinin ardından Türkiye’nin en büyük ikinci sektörü haline gelmiş durumda. Ekonominin lokomotifi konumunda” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ 2 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Çelik, öngörülen büyümede hem kamunun altyapı projelerinin, hem de özel sektör tarafındaki projelerin etkili olacağını söyledi. Toplantıda verilen bilgiye göre, inşaat ve gayrimenkul faaliyetlerinden 2015 yılında 269 milyar liralık gelir elde ettiği; sektörün GSYH’dan aldığı payın yüzde 14.2 seviyesinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. Sektörde yaklaşık 2 milyon kişi istihdam ediliyor.

TOPLAM KONUT SATIŞINDA YÜZDE 5 ARTIŞ BEKLENİYOR

Sektörün lokomotifi konumundaki konut satışlarındaki ivmenin 2016’da sürmesini beklediklerini söyleyen Çelik, “2015 yılında 600,000 adet olan birinci el konut satışının yüzde 7 artışla 640,000’e ulaşmasını bekliyoruz… Birinci ve ikinci el toplam konut satışlarındaki artışın ise yüzde 5 seviyesinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi. Birinci ve ikinci el toplam konut satışları 2015 yılında 1.29 milyon adet olarak gerçekleşmişti. Öngörülen yüzde 5 artış, 2016 için 1.35 milyon adet civarı konut satışı beklentisine işaret ediyor.

“İRAN’A SATIŞTA CİDDİ ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Yabancıya konut satışında ise agresif bir büyüme beklediklerini söyleyen Çelik,“Beklentimiz geçen yıl 5 milyar dolar olan yabancılara yönelik konut satışları cirosunun iki katına çıkarak 10 milyar dolara ulaşması” diye konuştu. Çelik, bu artışı nasıl sağlayacakları ile ilgili soru üzerine ise, “Yabancıya konut satışımız henüz emekleme döneminde. Hala çok büyük bir potansiyel var. Mevcut pazarların yanı sıra İran, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelere konut satışımızda ciddi artış potansiyeli var” dedi ve ekledi: “Özellikle İran’a satışta ciddi artış bekliyoruz.”

VERGİ VE HARÇLAR DÜZENLENİRSE KONUT FİYATLARI YÜZDE 8-10 UCUZLAR

Sektörün daha fazla büyümesinin önünde bazı engeller olduğuna dikkat çeken Çelik, yüksek dolaylı vergi ve harç yükünün hem fiyatları artırdığını hem de pazarı baskıladığını söyledi. Çelik, “Sadece vergi yükü yüzde 12 seviyesinde. Kurumlar vergisini ödemek zorundayız. Ama onun dışında bu konuların hepsi düzenlenirse, tüketicinin alım fiyatı yüzde 8-10 ucuzlar” diye konuştu.